Gazdasági társasjátékok elemzése 

Diákok véleménye 

Monopoly - Hamis Pénz


A múltkori órán néhányunknak volt lehetőségünk kipróbálni a Monopoly Hamis Pénz nevű játékát.

Már elsőre megfogott minket, hogy ez nem a szokásos Monopoly, amivel az ember találkozhat. Ebben a játékban nem csak az ingatlanok vásárlása, valamint a vagyonunk növelése a cél, hanem, a hamis pénzek keresése is, ami nehezíti a játékot. Éppen emiatt én a játék korhatárát kicsit magasabbnak ajánlanám, mondjuk fiatalabb tiniknek (a korhatár 8-99 év).

A játék felállítása, valamint a szabályok elolvasása kicsit hosszadalmasnak bizonyult, ezen felül a játék is eléggé elhúzódhat, főleg ha többen játsszák. így azt javasolnám, hogy a játékot akkor kezdjék el játszani, ha annak befejezésére van idő. Természetesen úgy is abba lehet hagyni, ha nem ért teljesen véget a játék, mi is így játszottuk. A maximum 6 játékos megfelelő, többen nem is lenne kényelmes, de több játékossal szerintem eléggé lassan folyik a játék.

A játékban található nagyító használata volt számomra a legviccesebb. Sokszor hiúsítottuk meg egymás tranzakcióit és "nyúltunk le" pénzt egymástól, vagy éppen használtuk a szerencsekártyákon a nagyítót. Elsőre nehéz volt használni, de aztán a játékosok fokozatosan hozzászoktak. Kiemelném, hogy közelről ne nézegessük a lapokat, mert rá lehet jönni, hogy melyik pénzek azok, amik hamisak, és melyikek nem. Ez el tudja venni a játékélményt.

A szerencsekártyák használata is egy kicsit zavaró volt, mivel nem tudtuk, hogy mikor kéne felhasználni őket. Ugyan a szabályzat írta, hogy elvileg mikor kellene, de mi erre a kártyákon nem találtunk jelet, így csak következtettünk.

Különösen jók voltak az aukciók, amiknek köszönhetően sok telekhez olcsóbba jutottunk hozzá. Viszont itt szinté belekerültünk egy kis problémába. Nem tudtuk, hogy a személy, aki aukcióra bocsátja a telket, is részt vehet-e az aukcióban. Személy szerint ennek nincs értelme, de erről azt tanácsolnám, hogy a játék kezdete előtt egyezzenek meg a játékosok. Szintén jó pontja a játéknak, hogy a játékosok egymás között is tudnak üzleteket folytatni. Ez fejleszti a játékosok meggyőző-, és üzletelési képességét.

A játék összességében jó kikapcsolódási és szórakozási lehetőség, hol a család/barátok közösen tanulhatnak egy kicsit többet a pénzről, a takarékosságról, gazdálkodásról, a másokhoz való alkalmazkodásról, valamint gyors döntéseket kell hozniuk, hiszen sokszor a játékosok egymás jól kigondolt terveit hiúsították meg. Legalább egyszer mindenképp megérné kipróbálni.


Gazdálkodj okosan a farmon - vélemény a játékról

Az első félév utolsó technika óráján kipróbálhattuk az osztálytársaimmal a Gazdálkodj okosan játék egyik újabb verzióját. Személy szerint én a megszokott, körülbelül fél napos játékra számítottam, maximum egy kis csavarral, azonban a kettő szinte össze sem hasonlítható. Egy sokkal lendületesebb, gyorsabb játékról van szó. A játékot több verzióban, nehézségi szinten lehet játszani. Lényegében maga a játékidő is attól függ, hogy a 3 lehetséges nehézségi szint közül melyiket választjuk.
Mi kezdésnek a legegyszerűbb szintet választottuk, bár a végére kiderült: a mi korosztályunknak ez nem a legmegfelelőbb választás volt. Kezdéskor mindannyian egy libát és némi pénzt kaptunk. Dobás és a szerencsekártya elolvasása után tudtunk állatot venni vagy cserélni. A játék célja, hogy minél gyorsabban megszerezzünk minden haszonállatot pl. tehenet, szamarakat, libákat, kecskéket. A játék ezen a szinten számunkra körülbelül fél óráig tartott.
Mint említettem, ez a játék nem igazán fiatal felnőtteknek - felnőtteknek való, sokkal inkább gyermekeknek ajánlanám, nekik viszont tényleg nagyon szívesen! A szabályzat könnyű, maga a játék pedig egyszerű és gyerekbarát módon tanítja meg a kisebbeket a pénz helyes használatára és beosztására. A fizetőeszközök, a játékhoz tartozó korongok és kártyák, valamint az egésznek maga a grafikája számomra teljesen rendben volt, abszolút minőségi társasjátéknak mondanám. 

Takarékoskodj!

A leírás rövid és nem magyarázza el minden játék elem működését.

A játékmenete egy korabeli ember életútját próbálja követni. Célja az egzisztencia teremtés, ami ház, kocsi és nyaraló birtoklásból áll. A játékban a győzelem legfőképpen a szerencsén múlik, mivel nincsenek olyan döntések, amik a győzelemre való esélyt nagyban befolyásolnák azokhoz a szerencsés vagy szerencsétlen eseményekhez képest, amiket a játék magába foglal. Ezek a döntések is nagyon ritkák általános, hogy a játékos nem kerül döntés elé míg megtesz több kört a játéktáblán. A játékos azt érzi, hogy nem ura a saját szerencséjének. Ez a fajta elnyomása a játékosok közti képesség különbségeknek pontosan átadja a kor szellemét.

A játékban fontos szerepet játszanak a biztosítások és a takarékbetét. A biztosításokat feltétlenül érdemes megvenni a játékosnak, mivel áruknak sokszorosát fizetik a valószínűsíthetően bekövetkező katasztrófák esetén. Tehát nagyon pozitívan voltak a biztosítások bemutatva a játékban. A takarékbetét kamatjain keresztül a pénzszerzés egyetlen biztos módja, ami a játékoson múlik nem véletlenül Takarékoskodj a játék neve.

Fontos még megemlíteni a nyaralások szerepét a játékban, mivel azok büntetésként vannak kiosztva a játékosoknak, és áruk az egyetlen dolog, ami a játékban könnyen csődbe tudja vinni a játékosokat. A játék mindenfajta ünneplést és szórakozást az élet legveszélyesebb csapdáinak tüntet fel a játékban.

Készítették: Sendula Márk, Kaszics Szonja és Barabás Gergely 12. évfolyamos tanulók